Oto najważniejsze zasady dotyczące kupowania oraz użytkowania fajerwerków:
1. Fajerwerki oraz takie produkty pirotechniczne m.in. jak: flary, race, świece dymne mogą kupować wyłącznie osoby pełnoletnie.
2. Zawsze kupuj fajerwerki u sprawdzonych sprzedawców. Upewnij się czy oferowane produkty posiadają gwarancję i czy spełniają wszelkie wymogi jakości i bezpieczeństwa.
3. Zakupione produkty pirotechniczne przechowuj w miejscu suchym, z dala od małych dzieci.
4. Nigdy nie odpalaj fajerwerków po spożyciu napojów alkoholowych. Grozi to utratą zdrowia lub nawet życia.
5. Zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa. Chroń zwierzęta, zapewnij im bezpieczne schronienie.
6. Sprawdź czy możesz odpalać produkty pirotechniczne w swojej okolicy, czy nie istnieją ku temu przeszkody.
7. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją do zakupionych produktów pirotechnicznych. Postępuj zgodnie z zamieszczonymi wskazówkami.
8. Zaplanuj bezpiecznie pokaz tak, by utrzymać wymaganą odległość między odpalanym fajerwerkiem a publicznością.
9. W sytuacji, gdy fajerwerk nie odpali należy odczekać odpowiedni czas (najczęściej podany w instrukcji). Zazwyczaj jest to ok. 10 min. Nie należy odpalać produktu ponownie, chyba że posiada zapasowy lont.
10. Wyrzutnie, zwane tortami lub bateriami to najbardziej popularne i widowiskowe produkty pirotechniczne. Mają kształt bryły, najczęściej sześcianu lub prostopadłościanu. Zbudowane z połączonych za sobą tekturowych rurek, wypełnionych substancją pirotechniczną. Od składu takiej mieszaniny zależą efekty danej wyrzutni. Wielkość rozrzutu wyznacza nam średnica rurek. Odpalenie baterii jest bardzo proste. Najważniejszym elementem jest odpowiednie ustawienie jej na podłożu. Należy zadbać by stała równo i stabilnie oraz zabezpieczyć kamieniami, cegłami lub wbitym palem (zwłaszcza dotyczy to mniejszych wyrzutni, gdyż to one najbardziej narażone są na przewrócenie). Kiedy ustawimy już baterię w odpowiedniej pozycji, następuje moment odpalenia lontu. Najbezpieczniej użyć do tego zapalarki lub zapalniczki pirotechnicznej. Następnie szybko oddalamy się na bezpieczną odległość. Wyrzutnie często posiadają lonty zapasowe, które używamy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.
11. Petardy - hukowe produkty pirotechniczne. Rozróżniamy najczęściej 3 rodzaje petard: lontowe, draskowe oraz karabinkowe. Lontowe petardy zwane naziemnymi należy odpalać wyłącznie położone na podłożu, nigdy zaś z ręki. Grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Inaczej jest w przypadku petard draskowych. Odpalamy je z ręki poprzez potarcie o draskę. Szybko i energicznie odrzucamy odpaloną petardę na bezpieczną odległość. Karabinki natomiast odpalamy po ułożeniu na stabilnej powierzchni. Podpalamy lont, który inicjuje szereg hukowych wybuchów.
12. Rakiety - charakterystyczne, najczęściej jednostrzałowe fajerwerki, wzbijające się na dużą wysokość. Kształtem przypominają pociski zakończone długim drewniany kijkiem. Ten długi kijek stanowi bardzo ważny element rakiety, gdyż nadaje kierunek lotu. Ważne jest, aby go nie uszkodzić lub nie złamać. Nie wolno też go skracać. Zasadniczym elementem przy odpalaniu rakiety jest jej właściwe ułożenie. Nigdy nie wbijamy rakiety w podłoże! Odpalamy z butelki lub jakiejkolwiek innej wyrzutni umocowanej i zabezpieczonej przed przewróceniem.
Aby odpalić bezpiecznie rakietę należy skierować ją w górę, odchylić się w przeciwnym kierunku, tak, by nie poleciała w naszą stronę. Zapalamy lont używając bezpiecznych zapalarek lub zapalniczek dystansowych. Po odpaleniu szybko udajemy się na przepisową odległość.
13. Pozostałe produkty pirotechniczne:
- moździerze,
- flary i race,
- motylki, bączki, samoloty itp.,
- świece dymne,
- flash'e i stroboskopy,
- cyrkoblice,
- fontanny,
- rzymskie ognie,
zawsze odpalamy stosując się do instrukcji obsługi. Generalnie zasady bezpieczeństwa są podobne we wszystkich przypadkach.
14. Pamiętaj! Nigdy nie rozrywaj opakowania produktu pirotechnicznego i nie przesypuj prochu! Grozi to utratą zdrowia, a nawet życia.